Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

Canon PowerShot SX 50 HS / Kamera za safari in za hobi "vohune"

Avtor:Matjaž Intihar
16.01.2013 13:40
Stran:

 

Zaključek

Canon je s kamero SX 50 HS predstavil nekaj več. Več predvsem v razmerju med goriščnicami. Ostali proizvajalci so pri megazum kamerah zaenkrat ostali med 30 in 35X-nim razmerjem.
Vemo, številke znajo privabiti. Najprej smo se navajali na več in več mega točk. Potem na vse višje vrednosti ISO (občutljivost). Toda več, ni vedno nujno tudi bolje. Obenem tudi cena ni za vse sprejemljiva, saj trenutno želijo za SX 50 HS kar 500€. Kdor gleda tudi nekaj na globino žepa, se bo raje ozrl za še vedno dobro SX 40 HS. Sicer nima tako dolgo goriščnic, vendar zna še vedno zadovoljiti.
Če Canon v večini primerov ravno ne zaorje ledine in počaka kaj naredijo konkurenti (bilo je enako pri vstopu med kamere megazum), pa jo tokrat je. Številke goriščnic na objektivu so videti impozantno. Marsikdo si bo rekel, ta kamera pa približa. In ja, res nam omogoča s pomočjo ozkega kota zajema, neverjetno približati motiv. Toda pozor. Pri tako ozkem kotu zajema slike moramo biti zelo pozorni, da ne stresemo slike. Iz roke skoraj ne gre. Močno je treba dvigniti občutljivost in uporabiti vsaj 1/1000 sekunde. Sam sem imel kar nekaj težav najti želeni del motiva in ob proženju ne stresti kamere, da je ostal na sliki. Preko zaslona že težko najdemo motiv, kaj šele, da bi z iztegnjenimi rokami umirili kamero. Uporaba iskala ali še bolje stojala je še kako dobrodošla.
Tako sem ostal s to kamero kar malo v dilemi. Vsekakor je dobro imeti več. Toda med temi kompromisi dolgih goriščnic vedno nekaj izgubimo. In pri SX 50 HS smo izgubili predvsem na svetlobni moči objektiva, ki pa pride lahko še kako prav, ko delujemo z dolgimi goriščnicami. Tako je treba hitreje posegati po višji občutljivosti.
Res je, da tako dolgih goriščnic ne izkoriščamo velikokrat in, da tudi pri SX 50 HS še vedno šteje dobra kakovost fotografije.
Kdor si želi te "prave" mega zum goriščnice, ne bo razmišljal. Ob prvem pogledu na kamero sem se takoj spomnil na safari izkušnje mnogih popotnikov. Si v Serengetiju, Kruger parku ali Etoshi. Na kameri DSLR 300mm objektiv in telekonverter (članek o telekonverterjih). Trudiš se s kompaktno kamero z 10 ali 30X-nim zumom in marsikdaj žival komaj vidiš na fotografiji. Tu stopi v prvi plan naša »prava safari« kamera. Če ne prej, si jo boste zaželeli takrat, ko boste imeli možnost ujeti zanimive motive, a žal zelo oddaljene. Ne pričakujte od Canon SX 50 HS vrhunske kakovosti slike, hitrost delovanja kot jo omogoča kamera DSLR, a leve, leoparde, krokodile, boste lahko samo vi fotografirali iz najbolj varne oddaljenosti. Kar pomeni, da imate več možnosti, da samo vi drugim lahko pokažete fotografije. Tisti, ki nimajo tako dolgih goriščnic, bodo na safariju podobni tistim, ki bi z nožem lovili leve. Vaše »pravo foto orožje«, vam nudi odlično varnost. Tako, da zaključim malo v hecu, vendar nekaj soli je na tem zapisu. Tudi ljubitelji ptic imajo zdaj možnost fotografirati svoje motive na visokih ali oddaljenih drevesih in še kakšno uporabno lastnost za SX 50 HS lahko najdem. Pa naj bo to zadosti!
Za ljubitelje dolgih goriščnic velja, da bo kamera Canon SX 50 HS, slej ko prej pristala v njihovi fototorbi.

Stran:
 

Komentarji

Gregor

17.06.2013 02:27

Ne bi se strinjal, da je pri max.zoomu potreben čas vsaj 1/1000. Že pri 1/100 Canonov IS dela čudeže, dobrih je vsaj 80-90% fotografij "iz roke", z malo sreče se da celo še nižje.
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com