Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Nikkor 70-300mm AF-S f/4.5-5.6G ED-IF VR / Test

Avtor:Matjaž Intihar
22.05.2008 15:59
Stran:

Objektiv Nikkor 70-300mm AF-S f/4.5-5.6G ED-IF VR ima zanimivo lastnost. Na njemu ni napisa DX, kar pomeni, da je namenjen tudi za kamere polnega 35mm formata. Pri Nikon ga imenujejo FX in zaenkrat ima tako tipalo samo Nikon D3. Uporabniki te kamere ga najbrž ne bodo uporabljali, pričakujemo pa Nikon kamero polnega formata namenjeno zahtevnim hobi uporabnikom, tem pa zna ta objektiv že priti prav.
Seveda objektiv lahko uporabljamo tudi na Nikon kamerah DX formata (D40, D40x, D50, D70, D80, D200 in D300), ki so danes med uporabniki. V tem primeru se spremeni izrez zapisa objektiva, saj ta riše večjo sliko kot jo lahko ujame manjše DX tipalo. S temi tipali ujamemo kot zajema kot bi fotografirali z FX (Nikon ime za polni 35mm format) pri goriščnicah od 105mm do 450mm.

Svetlobna moč objektiva je klasična za hobi zum objektive. Od f/4.5 pri goriščnici 70mm do f/5.6 pri 300mm. Tudi iz fotografij je zaradi povprečne svetlobne moči objektiva razvidno, da sem večkrat uporabljal višje občutljivosti, da sem lahko fotografiral pri časih osvetlitve, ki so mi omogočali še nestresen posnetek. Objektiv ima tudi VR (Vibration Reduction) lastnost za umiritev slike pri daljših časih. Objektiv ima že drugo verzijo sistema premika leč in nam omogoča tudi preklop na delovanje Active, ki nam služi za umiritev slike samo po navpični smeri. S tem lahko umirimo sliko tudi ko spremljamo premikajoč objekt po horizontali. Če želimo nekaj več globinske sotrije je potrebno zaslonko zapreti vsaj na vrednost f/11. Takrat pa je kljub vklopljenemu VR treba krepko dvigniti občutljivost. Tako s tem objektivom uporaba ISO 400 ali še celo več ni nobena redkost, ampak celo nuja.

Objektiv ni majhen. Premer 80mm in dolžina 143mm nam že povesta, da fotograf potrebuje že malo večjo foto torbo. Teža 745g pa kar nekaj dodatne teže doda k kameri. Se pa objektiv in kamero lahko dobro drži v roki, teža pa doprinese k boljši umiritvi tresenja našega telesa. Material, izdelava kot sama ergonomija obročev za zum in ostritev je dobra.
Objektiv je sestavljen iz 17 leč, ki so razdeljene v 12 skupin. Dve leči sta posebna optična ED elementa, ki skrbita za manjšo razpršenost svetlobe. S tem pridobimo na višjem kontrastu zapisa in manj kromatske aberacije. Zaslonka ima 9 lamel, kar doprinese k solidnemu zapisu neostrine ozadja (bokeh). Minimalna oddaljenost za izostritev je 1,5m. Ostrenje je razen za športne posnetke zadovoljivo hitro, objektiv ima notranje SWM ostrenje.

Kakovost fotografije je za hobi fotografa zelo zadovoljiva. Zapisal sem že, da zame kakovost zadostuje tako za objave v časopisu, internetu, kot za prikaz slike na projekcijah ali v foto albumu in foto knjigi. Za kaj več, torej resno profesionalno delo pa je objektiv konstrukcijsko prenežen, svetlobno premalo močan, ohišje je iz plastike in prepočasen v ostrenju kljub SWM motorju in notranjemu ostrenju (IF).

Objektiv priporočam vsem malo bolj zahtevnim hobi fotografom, ki si žele poleg kit objektiva 18-55mm še objektiv z ozkim kotom zajema. Objektiv Nikkor 70-300mm AF-S f/4.5-5.6G ED-IF VR se nasproti NIKKOR AF-S 55-200mm f/4-5.6G IF-ED  DX VR Zoom objektivu bolje izkaže predvsem v kontrastu (posledično ostrini) in manj napakami kromatske aberacije in vinjetiranja. Vendar se ve. Nekaj več denarja, več glasbe, oziroma kakovostnejši zapis in še daljša končna goriščnica. Nikon nam nudi objektiv z enakimi goriščnicami tudi brez VR lastnosti. Vendar vam toplo priporočam, da si izberete objektiv z VR lastnostjo. Dolge goriščnice potrebujejo kratke čase osvetlitve in VR nam prav lepo umiri tresenje naših rok. Zaenkrat Nikon še nima stabilizacije slike preko tipala. Zato, če je le mogoče izberite objektiv z VR lastnostjo.

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com