Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Nikon D800e (D800) - "KAPO DOL" / Test e-Fotografija

Avtor:Matjaž Intihar
22.09.2012 17:43
Stran:

Nikon D800 / D800e

Pri kameri, ki je namenjena naprednim fotografom ni potrebno opisovati 100 in 1 tehnični podatek. Te kamere ne bomo primerjali ali izbirali na podlagi velikosti, teže, števila gumbov ali funkcij. Tisti, ki jo potrebuje in kupi, gleda na njemu potrebne lastnosti. Predvsem pa jih pozna, ve kaj kupuje.
Prav zato je ta preizkus D800e opremljen s praktičnimi izkušnjami in ne iskanjem primerjave, ker te niti ne more biti. Bolj me zanima in to ob fotografijah predstavljam, kako se kamera obnese v več tedenskem rednem rokovanju, kako deluje, kakšna je kakovost fotografij pri različnih motivih, svetlobnih pogojih in moje osebno mnenje po nekaj tisoč posnetkih, narejenih v različnih pogojih.
Prvič sem si takoj po predstavitvi sposodil model Nikon D800. Torej ne "e" izvedbo. Že prvi občutek mi je dal vedeti, da pri ohišju, gumbih v meniju, niso preveč eksperimentirali. Vse skupaj je Nikon evolucija prejšnjih modelov in dilema inženirjev ter oblikovalcev, kako narediti uporabno in seveda tudi všečno celoto. V vsem sem našel samo eno pripombo, gledano iz mojega pogleda, mnenja, želja.
Ob držanju kamere sem se hudomušno vprašal, če niso D800 namenili fotografinjam. Saj ne, da je kamera majhna, lahka. Tudi desni del kamere je širok. Toda sam »grip« kot rečemo, t.j. izbočeni del držala se mi je zdel na notranji strani premalo globok. Prste sem preveč tiščal v ohišje. Vprašal sem se, kako bo to pri dolgotrajni nošnji kamere v roki. Odgovor je prišel že kmalu, ko je Žiga kamero vzel na večerni preizkus. Več urno držanje kamere z dodano zunanjo bliskavico v roki, tudi njemu ni bilo prijetno. (Test - Nikon D800 in nočna reportažna fotografija).
V drugem preizkusu, tokrat s kamero D800e sem spoznal, da le redko kdo fotografira tako ekstremno in ima kamero stalno več ur v roki. Ob vodenju tečaja fotografije e-Fotografija sem veliko fotografiral. Vendar kamero sem imel obešeno tudi na rami in nisem je samo držal v roki. Saj ne rečem, res ni prava pozicija za prste. Ko se navadiš pa počasi pozabiš.
Tretjič sem si Nikon D800e sposodil za več tedenski preizkus. In to popolni, ter resni. Resni v smislu, da te fotografije morajo uspeti. Želim si jih za spomin, predstavitve, objave, povečave in nenazadnje za predstavitev testa.
Iskal sem primerno kamero za enomesečno potovanje na Aljasko. Kamorkoli grem, vedno razmišljam katera oprema bi mi lahko odlično služila, obenem bi naredil še preizkus.
Odločitev je bila dokaj enostavna. Za mojo zamišljeno pot po Aljaski (za drugačen način FotoPOTEPa, kjer sem potreboval manjšo težo in volumen, sem za Norveško izbral Olympus, za Namibijo kjer sem potreboval odlično robustnost, odpornost na pesek Nikon) in, da nič ne prepustiš naključju, sta na razpolago samo dva proizvajalca ter par njunih kamer, ki meni za tak FotoPOTEP lahko nudijo želeno. Izbira je padla in s seboj sem vzel Nikon komplet (Nikon D800e, D3200, 16-35mm, 24-70mm, 70-200mm, 1,4X konverter, SB-910, za drugi test EOS 650D-test in Sigma 18-250mm Macro). Verjeli ali ne! Še dve leti nazaj sem pisal, da število točk ni glavni faktor ob nakupu. Res pa, da sem vedno dodal. »Če je enaka kakovost, potem je več točk pomemben in hvale vreden faktor«. In, ker grem na Aljasko (ni to neka dežela, vsak teden mi dosegljiva), kjer bo veliko detajlov ali potrebnih izrezov, si želim tehnično kakovostne fotografije kot tudi možnost velikih povečav na papirju. Kje to možnost dobim? Pri Nikon D800. Oziroma ker bodo glavni motivi krajinski, sem izbral tisto z bolj ostrim zapisom, izvedenko D800e. Ergo, Matjaž je padel na mega točke!


Zadnji del kamere je dovolj "čist" in z dovolj veliki gumbi, da lahko hitro dostopimo do želene funkcije.

Nikon hitri dostop do glavnih funkcij. Kamera je namenjena profesionalnemu delu.

Na levi klasični gumbi za AF in bliskavico. Notranji del gumba AF skriva možnost spremembe načina fokusiranja Single in Continious. Gumb za bliskavico je na začetku, dokler se ne navadimo, precej nedostopen.

Nikon D800 nudi dve reži za pomnilne kartice. CF in SD. Preko menija imamo možnost nastavitve snemanja na eno ali drugo kartico. Kot zaporedno, dvojno, foto/video, JPEG/RAW.

Baterija ni enaka s tisto iz D700, je pa ista EN-EL15, kot v D7000. Baterije v zadnjih modelih kamer držijo in držijo. Zdaj na celodnevnem fotografiranju skoraj ne razmišljaš več o menjavi. Vendar pozor. Rezervna baterija je za "resno" delo še kako dobrodošla. Nimamo možnost vedno iti na fotografiranje s polno baterijo.

Hitri gumbi. Kot pri Nikon vedno poznano, oziroma so še na novo prenešeni tehnološkega del razmišljanja iz njihovih analognih kamer. Pri Nikon so bili, so perfekcionisti v detajlih in končni izdelavi. D800 in D800e imata enake nastavitve in gumbe. Zunanja razlika je samo v dodani črki e, ki pove, da ima kamera "odvzet" Low Pass filter in tako lahko producira zapis manjših detajlov.

Ob objektivu sta še dva funkcijska gumba. Njuno izbiro delovanja opravimo preko menija.

Nekaj tehničnih podatkov pa le moram podati. Ti pokažejo tehnične zmožnosti kamere in hitro vidimo v kako visok razred so jo postavili.
Velikost 146x123x81.5mm. Teža ohišja 900g. Ločljivost 36,3M točk. ISO od 100 do 6400 z možnostjo elektronskega popravka ISO 50 do 25600. Najkrajši čas osvetlitve 1/8000 sekunde. Sinhronizacijski čas bliskavice 1/250 sekunde. Pomnilni kartici CF in SD. 51 ostritvenih točk. 4 posnetki v sekundi FX format, 5 pvs v DX formatu. Zaklop preizkušen za 200.000 proženj. RGB tipalo za razpoznavanje scen za pomoč pri osvetlitvi, ostrenju, tonskih korekturah. Face Detection. 3D Matrix merjenje svetlobe. Time Laps video. Korektura osvetlitve EV -/+5, USB 3,0.

 

Stran:
 

Komentarji

 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com