Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

Olympus E-410 / Test

Avtor:Matjaž Intihar
16.07.2007 20:56
Stran:

Ohišje

Na prednji strani je samo gumb za (od)blokado objektiva in na levi strani lučka za prikaz delovanja samosprožilca, služi tudi kot IR sprejemnik za daljinski prožilec (dodatna oprema).

Leva stran je prazna, na desni pa so plastična vratca za katerimi je ležišče za dve kartici xD in CF. Kar je zelo pohvalno, saj lahko vsi uporabniki Olympus kompaktnih kamer kartice uporabijo tudi v kameri E-410.

Zgornji del kamere nima veliko gumbov. A zaradi majhnih mer kamere, napisov in ikon zgleda kot da jih je vse polno. Na levi strani sta gumba za dvig bliskavice in za vstop v MENU (viden na TFT zaslonu) nastavitve delovanja bliskavice. Pri nastavitvi bliskavice imamo na začetku možnost AUTO izbire, v nadaljevanju pa izničenje efekta rdečih oči (pred blisk), popoln izklop bliskavice (ne deluje tudi če je dvignjena, razen v avtomatikah kjer je vklop bliskavice že pred nastavljen). Sledijo nastavitve (uporabno pri daljših časih nastavitve 1/60 ali manj) bliska na prvo ali drugo zavesico zaklopa, tudi z možnostjo uporabe pred bliska za rdeče oči (samo efekt na prvo zavesico, pridobimo pa kasneje dobro osvetljen motiv s svetlobo samega ambienta). V nadaljevanju pa lahko ročno nastavljamo moč bliskavice od polne moči 1/1 do samo 1/64 moči bliska. Ta možnost nam lahko pride zelo prav pri doosvetljevanju motivov.

Poleg gumba za dvig (preko menija lahko nastavimo, da se vedno avtomatsko dvigne, če kamera določi, da je premalo svetlobe) in upravljanje delovanja bliskavice je še gumb za premik na zajem več posnetkov v sekundi (tri), vklop samosprožilca (2 ali 12 sekund) in preklop na proženje preko daljinskega prožilca, ki ga lahko dokupimo. V funkciji pred ogleda fotografije (zeleno) gumb služi za vklop funkcije print in za kopiranje podatkov med karticama xD in CF.

Na vrhu kamere je ležišče za dodatno bliskavico, pod njo pa vgrajena bliskavica. Desno je najprej vrteč gumb z možnostmi za ročni (M), programski zajem (AUTO, P) in samo nastavitve (pol avtomatike) (A, S), ter preklop na slikovne nastavitve zajema (5 jih je že na samem gumbu in 20 pod nastavitvijo SCENE). Ko delujete preko scenskih nastavitev lahko preko TFT zaslona upravljate samo s spremembo barvnega prostora sRGB / Adobe RGB. Za ostale spremembe je potrebno v meni, ni pa omogočeno spreminjati avtomatsko vklopljene funkcije »picture mode« preko katere spreminjamo tonski zapis. Na zadnjem delu gumba je obroč s katerim vklopimo/izklopimo kamero. Zame je ta gumb zaradi kompaktnosti kamere malo nerodno postavljen, a se ga uporabnik čez čas navadi. Po vklopu kamere začne utripati modra lučka (SSWF), ki nas obvešča o pravilnem delovanju čiščenja tipala »dust reduction«. Napis se nam prikaže tudi na TFT zaslonu.

Desno na prednji strani je prožilec. Kljub malemu prostoru na kameri je dobro postavljen. Za fotografa je dobro nastavljen za samo proženje ali pri polovičnem pritisku gumba za ostritev (AF) ter merjenje svetlobe.

Zanimivo, da nam v osnovnem načinu (lastni izbor kamere, dokler sami ne prenastavimo funkcije preko menija) delovanja kamera ponuja zaklenitev AF in ekspozicijo takoj, ko smo pritisnili prožilec. Večina drugih kamer nam v osnovnem načinu dopušča, da prožilec po polovičnem pritisku zaklene samo AF, merjenje svetlobe pa se zaklene šele po dokončnem pritisku na prožilec, torej tik pred proženjem. Če želimo tak način delovanja, ki je edini primeren če zaklenemo ostrino s pritiskom prožilca na polovico in nato malo obrnemo kamero za drugačno kompozicijo, moramo v MENU in v četrtem oknu (funkcija AEL/AFL) nastaviti ostrenje na gumb AEL/AFL, prožilec pa služi samo za proženje. Šele s takim načinom kamera meri svetlobo in spreminja nastavitve ob njenem premiku. Več o tej lastnosti ob opisu gumba AEL/AFL in menija.

Desno od prožilca je gumb, ki naprednemu fotografu lahko odlično služi za zajem boljšega posnetka. Svetlomer ni nezmotljiv tehnični element v kameri, zato ga je potrebno z lastnimi nastavitvami večkrat korigirati. S pomočjo hitro dosegljivega +/- gumba se fotograf večkrat odloči poseči po korekturi ekspozicije in s tem zajetju kakovostnejšega posnetka. V funkciji pregleda posnetih fotografij služi tudi za njihovo rotiranje, v M (ročnem načinu izbire časa in zaslonke) pa za premik med izborom zaslonke ali časa, odvisno katera funkcija čas/zaslonka ima prioriteto v meniju).

Na zadnjem delu je vrtljiv gumb za izbiro nastavitev ali v funkciji pregleda slike za pregled več slik ali za 14X-no povečavo le te. Olympus nam pri večini svojih kamer nudi tudi možnost iskanja slik po datumu. Zanimiva lastnost za vse, ki imajo po količini spomina zmogljivo kartico in na njej fotografije iz daljšega časovnega obdobja.

Zadnja stran je za tako majhno kamero neverjetno pregledna. Na levi strani so štirje gumbi. Prvi, zgornji (zeleni) je za pregled že posnetih fotografij. Pri pregledu fotografij imamo kot že zgoraj opisano možnost, da z vrtljivim gumbom na gornji strani kamere, ki služi tudi za prikaz več posnetih fotografij ali njeno povečavo, pridemo tudi v koledar fotografiranja. Tako si lahko fotografije na kartici iščemo po datumu zajema. V funkciji pregleda to še ni vse. Če pritiskamo gumb INFO, se nam na zaslonu pokaže več različnih informacij. Na začetku dodamo na ekran samo informacijo o datumu zapisa, kompresiji slike in ločljivosti. Pri naslednjem pritisku pridemo do dodatnih informacijih glede časa, zaslonke, WB, načina merjenja svetlobe, RGB histograma itd. Z naslednjim pritiskom dobimo velik zapis histograma, naprej pa lahko še sprožimo funkcijo "Hi Light" in preosvetljeni deli na sliki utripajo temno obarvano. Če še enkrat pritisnemo gumb, nas bo utripanje opozorilo na eventualno napačno osvetljevanje v temnih delih motiva "Shadow".

Sledi gumb za izbris pravkar gledane slike (rdeči). Tretji je gumb za vstop v MENU (lastnosti bodo podrobneje opisane v nadaljevanju) in spodnji gumb, ki nam omogoča že zgoraj opisane dodatne možnosti pri pregledovanju slik, oziroma možnost vklop/izklop prikaza nastavitev pri zajemu slike (fotografiranju) in z naslednjim pritiskom izbor količine (več/manj) informacij o funkcijah na zaslonu. V polnem prikazu informacij je le teh toliko, da bi polovico le redko izkoriščal tudi izkušen profesionalni fotograf. Če imamo na zaslonu prikazane informacije o načinu zajema, lahko s pritiskom na OK gumb, ki je v centru štirifunkcij gumbov na zadnjem delu kamere, izberemo funkcijo (se rumeno obarva) in jo po ponovnem pritisku OK gumba s štirifunkcijskimi gumbi ali vrtečim gumbom na zgornji strani kamere (Dial) prenastavljamo.

Na zgornji strani je iskalo oblečeno v tanko gumo. Je za skoraj en centimeter izbočeno iz kamere in posledično do nosu uporabnika prijazno. Zaradi nekaterih majhnih mer 4/3 standarda (tipalo, medlica, iskalo) ima fotograf pri določenih motivih v slabših svetlobnih pogojih lahko težave z iskanjem in lovljenjem le tega (slaba svetloba, hitrost gibanja). V takih primerih je to ena izmed slabosti 4/3 sistema. Fotograf pa jo opazi in ga lahko začne motiti šele, ko pogleda skozi iskalo drugih kamer DSLR. Oziroma še hitreje, če ste na Olympus E-sistem prešli iz analognih kamer SLR boste hitro opazili, da je iskalo močno manj svetlo, kot ste bili do sedaj vajeni. Zaradi manjšega tipala naproti drugim kameram DSLR ima 4/3 sistem tudi manjše odprtino objektiva in zrcalo, ki odbija svetlobo v iskalo. S tem pa pade v naše oko manj svetlobe. Zato je v slabših svetlobnih pogojih ročno teže ostriti, ali spremljati točnost AF ostrenja. Pri tej kameri je zaradi slabšega kontroliranja ostrine v iskalu kar dobro, da si obdržimo zvočni signal, kdaj je kamera izostrila. A Olympus ima za to slabost dodatni odgovor. Kot opcijo nam nudijo dodaten nastavek za na iskalo, ki nam delno poveča sliko. Najnovejši odgovor pa je seveda možnost gledanja na motiv preko zaslona. Seveda pa nam ta možnost pri hitrem delu ne reši možnosti oceno kakovosti ostrine.

Desno ob iskalu je gumb za korekcijo dioptrije (+1 do -3). Je malo trd in neroden za premikanje. A po drugi strani je to tudi pozitivno. Saj ko si enkrat nastavimo dioptrijo za naše oko, jo bomo le stežka pomotoma premaknili.

Zraven iskala je gumb AEL/AFL. Za vse, ki gledate skozi iskalo z levim očesom je nerodno postavljen, saj z desnim palcem silite tudi v oko, kadar gledate obenem preko iskala. Gumb pa je tudi malo preveč oddaljen in je skoraj na sredini kamere.

Pod gumbom "AEL/AFL" nam E-410 nudi še mnogo več. Pod številko 1 (osnovni parameter dokler sami ne prenastavimo na drugačen način) nam prožilec nudi zaklenitev tako AF kot ekspozicije. Pod številko 2 pa nam prožilec služi za zaklenitev ekspozicije in proženje, z gumbom AEL/AFL pa ostrimo. (Vse te funkcije lahko nastavljamo posebej v Single, Continius kot MF načinu delovanja). Tudi če imamo kamero nastavljeno na ročno ostrenje, lahko gumbu določimo funkcijo, da ob pritisku na njega vklopi avtomatsko ostrenje.

Vendar je res nerodno, če ste izkušeni fotograf in bi radi naredili z zaklenjenim AF rekompozicijo, da vam novo izmero svetlobe omogoča samo nastavitev ostrenja preko gumba AEL/AFL. Za vse levo oke (prst) in tudi manj izkušene fotografe (možna nepravilnost osvetlitve) močno nerodno. Način ostrenja z dodatnim gumbom in ne na prožilcu uporabljajo predvsem športni fotoreporterji. Na ta način so hitrejši pri delovanju. Danes nam pa že kar večina kamer iz najnižjega razreda omogoča preko dodatnih nastavitev tudi to možnost.

Ob uporabi »LivePreview« funkcije nam gumb AEL/AFL služi tudi za nastavitev ostrine. Pritisnemo gumb, kamera izklopi zaslon, izostri in ponovno vklopi zaslon.

Pod iskalom je 2.5 palca velik zaslon z dobro, danes standardno ločljivostjo 230.000 točk. Ob pritisku na prožilec se nam na zaslonu pokaže večina nastavitev, ki jih fotograf premika med fotografiranjem. S pritiskom na gumb »info« lahko zmanjšamo količino možnih nastavitev na samo tiste najosnovnejše, oziroma s ponovnim pritiskom na gumb izklopimo zaslon, s ponovnim pritiskom pa se vrnemo na začetno okno. Na zaslonu je med informacijami tudi vedno vidna informacija o stanju baterije. Zaslon na Olympus E-410 pa ni namenjen samo pregledu funkcij menija in pregledu posnetih fotografij ampak tudi spremljanju motiva pred posnetkom. V nekaterih primerih zna ta funkcija tudi izkušenemu fotografu, ki je vajen točnega pregleda preko iskala priti prav. Vsem, ki pa med kamere DSLR vstopajo iz kompaktne digitalne kamere, pa nekaj skoraj samoumevnega. Olympus je s to lastnostjo prisluhnil marsikateremu uporabniku kompaktnih kamer in si s tem zagotovil dobro konkurenčno prednost. Koliko je uporabna, pa bo vsak presodil na podlagi njegovega načina fotografiranja.

Desno od zaslona, tam kjer je pri modelu E-400 gumb Fn. je pri E-410 funkcija za vklop izklop zaslona v možnosti prikaza motiva »LivePreview«.

Fn gumb in lastnosti katere določamo preko menija so se sedaj preselile med štirifunkcijske gumbe (leva tipka). Na žalost sedaj ni označena in brez navodil ali drugih prebranih opisov jo je zelo težko najti. Preko menija ji določimo različne lastnosti. Sam sem ji določil lastnost, da služi za pregled globinske ostrine na tak način, da zapre zaslonko na izbrano vrednost in preko iskala ocenimo ostrino po globini motiva. Nastavitev lahko izkoristimo tudi za testni posnetek (vidimo ga na zaslonu a se ne zapiše na spominsko kartico), za možnost korekture WB (bele barve) s pomočjo testnega posnetka in avtomatske korekture opravljene na njemu ter v zadnji možnosti za pregled globinske ostrine v funkciji LivePreview.

Levi in ostali štiri funkcijski gumbi pa služijo še za premik med nastavitvami v vse štiri smeri, v sredi le teh pa je gumb OK, s katerim odpremo možnost premika nastavitev preko zaslona in za potrditev funkcij nastavljenih preko menija. Ob vklopljenem LivePreview zaslonu se po pritisku izbrani del slike (zeleni kvadrat, ki ga lahko premikamo po zaslonu) za 7X poveča in lažje ocenimo ostrino ali ročno ostrimo.

Povsem na spodnjem delu kamere pa je gumasti zatič za katerim je USB/video izhod.

Na spodnjem delu kamere je kovinski navoj za stojalo ter na desni strani vratca za katerimi je Li-Ion baterija. Zaradi kompaktnosti kamere je drugačne oblike in manjša kot smo je bili vajeni do sedaj v Olympus kamerah E sistema.

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com