Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Test pomnilnih kartic SanDisk Extreme IV, ATP ProMax II 300x…

Avtor:Matjaž Intihar
20.10.2007 13:46
Stran:

 

Preizkus pomnilnih kartic v praksi


SanDisk kot ATP nam pri nakupu kartice omogočata dokupiti bralnika. SanDisk nam pri nakupu CF kartice nudi samo CF bralnik v USB ali FireWire izvedbi (na sliki), ki pa je zelo robusten in odličen za delo v pisarni. ATP bralnik pa je uporabniško zelo široko uporaben in predvsem kompakten. (O ATP bralniku preko katerega sem naredil preizkus pomnilnih kartic več v posebnem članku).


V prvem preizkusu sem uporabil kamero Canon EOS 40D, nastavil na najvišjo ločljivost in zajem datoteke v RAW in JPEG načinu. Prožilec sem držal na kameri do prve zakasnitve posnetka, oziroma do prvega opaznega zamika zapisa. Notranji pomnilnik je bil poln pri vseh karticah poln po 11 posnetkih, le da so vse kartice razen najpočasnejše Apacer 100x hitro sprejele podatke in tako sprostile prostor na pomnilniku za še dva dodatna posnetka. Nato pa zapis na kartico ni bil več tako hiter, da bi se lahko istočasno prenesli podatki in s tem dali prostor na pomnilniku drugemu posnetku. V nadaljevanju lahko opazimo izredno hitrost sprejema podatkov že eno leto stare kartice SanDisk Extreme IV. Za EOS 40D sta zelo hitri še SanDisk Extreme III in ATP ProMax II 300x. Sony MemoryStick kartice sem uporabil preko CF nastavka za MS kartice.


V nadaljevanju sem s kamero Nikon D3 v polni ločljivosti FX formata v RAW in JPEG zapisu deloval v hitrosti zapisa Cl. Prožil sem 20 sekund in v tem času se je zopet pokazala moč SanDisk Extreme IV pomnilne kartice. Kartica je tako hitra, da je kar za tri krat dlje sprejemala podatke v hitrem rafalnem snemanju kot recimo SanDisk III. Edina, ki je v Nikon D3 v teh pogojih pokazala še nekaj dodatne hitrosti je bila kartica ATP ProMax II 300x. Pri številu posnetkov lahko vidimo koliko posnetkov in MB lahko zajamemo v 20 sekundah ter v zadnji vrsti koliko časa se nam po 20 sekundah snemanja vsi podatki zapisujejo na kartico. SanDisk Extreme III se je v preizkusu z Nikon D3 presenetljivo izkazala kot tista, ki najpočasneje prazni notranji pomnilnik.


Če sem v prejšnjem preizkusu držal prožilec 20 sekund, sem ga v naslednjem samo do takrat ko je kamera prvič zakasnila pri zajemu. Torej ko je prvič bil zajem posnetka z zakasnitvijo. Tudi tu se je presenetljivo SanDisk Extreme III izkazala kot najpočasnejša pri prevzemu podatkov. Z njo sem lahko zajel samo 30 posnetkov, medtem ko je Extreme IV zmogla hitro prazniti notranji pomnilnik in s kamero sem lahko v rafalnem načinu Cl zajel kar 80 posnetkov.


Hitrost fotografiranja sem nastavil na 9 posnetkov v sekundi v FX formatu in samo JPEG način zajema. Na kameri Nikon D3 sem nastavil, da kamera zajame 100 posnetkov in nato konča snemanje. V tem načinu delovanja me je zopet negativno presenetila Extreme III saj se je pri 60 posnetkih ustavilo rafalno snemanje. Vse ostale kartice vključno z Apacer 150x so zmogle hitri zapis in sproti praznile notranji pomnilnik.


V tem preizkusu sem deloval v polni ločljivost FX formata z 9 posnetki v sekundi in držal prožilec 10 sekund. Zopet se je SanDisk Extreme IV izkazala za najhitrejšo saj ji je v tem času uspelo zajeti kar 57 posnetkov. Za hitro se je izkazala še ATP ProMax II 300x, medtem ko se je Extreme III še enkrat več izkazala da ni namenjena hitremu fotoreporterskemu delu.


Pomnilne kartice nam služijo tudi za prenos raznih podatkov v ali iz računalnika. Preko novega ATP USB 2.0 bralnika sem prenašal večjo količino podatkov (1.88GB) v obe smeri. Zanimivo da so prenosi v ali iz računalniko lahko različno dolgi, še večja razlika je od kartice do kartice. Tako SanDisk Extreme IV kot ATP ProMax II 300x sta se pokazali koz zelo hitri.
Povsem desno pa je še preizkus prenosa majhne količine podatkov (94.8MB) iz računalnika na kartico.


Pri preizkusu z Apple iMac so bili rezultati drugačni, predvsem pa je bila ATP ProMax II 300x prvič v enem elementu (branju iz kartice) celo hitrejša.

 


 

Če zaključim preizkus. SanDisk Extrem IV je še vedno kartica, ki je lahko danes merilo drugim kaj je hitrost iz pogleda delovanja v fotokameri. Preizkusil sem jo že v lanskem letu s Canon EOS 1D MkII n, kot sedaj z Nikon D3 in dejansko se izkaže kot edina, ki je primerna za vse tiste fotografe, ki pri svojem delu potrebujejo hitrost snemanja in zapisa. V preizkusu se lahko lepo vidi kako močno kartica lahko vpliva na število zajetih posnetkov ali možnost nadaljevanja fotografiranja.
SanDisk Extreme IV naj bo danes obvezen pomnilnik vsem fotoreporterjem, ki zaradi nedelovanja kamere, ker pomnilnik ni izpraznjen ne smejo zamuditi trenutka. Te kartice pa drugi uporabniki niti ne potrebujejo, saj nudi za razliko od drugih predvsem hitrost. Zato ni treba brezglavo v njen nakup, ker je dokazano najhitrejša. Te hitrosti velika večina fotografov še dolgo ne bo potrebovala.

ATP je z novo kartico ProMax II 300x dokazal, da zna narediti za fotografa hitro kartico, ki krepko sledi hitrosti kartici Extreme IV. Kartica pa ima še dodatni potencial pri prenosu podatkov v ali iz računalnika, ki pa ga zaenkrat še nisem preizkusil. S hitrim FireWire 800x-nim bralnikom, bi najbrž pokazala vso svojo superiornost. V nadaljevanju bom naredil preizkus še s Canon EOS 1Ds MkIII, ki tudi potrebuje izredno hitrost odvzema podatkov iz notranjega pomnilnika. Prav tako pa bom preizkusil še direktni IDE vmesnik, ki omogoča do 50MB prenos podatkov. Kot ste lahko že prebrali, pa preizkušamo ATP pomnilne kartice v nuklerki v Krškem  KLIK, ki so namenjene industrijski uporabi in je že nameščena na mestih kjer je obilo vibracij, vročine in tudi manjša radiacija. Zato fotografi, ki delujete v posebnih pogojih namesto najvišje hitrosti izberite robustnost. Na teh ATP karticah je napis Industrial Grade.

Za ostale pomnilne kartice pa velja, da so povsem zadovoljive v hitrosti zapisa za vse načine dela kjer hitrost ni v prvem planu. Malo me je razočarala samo SanDisk Extrem III. Seveda v pogledu cena/hitrost. Ob nakupu sem mislil da nudi več v sami hitrosti, sedaj pa vidim, da bi si lahko izbral tudi cenejšo. Pa nič ne de. Cena kartic se je v zadnjem letu močno znižala in nekih bistvenih razlik niti ni. Za kamere Nikon D3, Canon EOS MkIII in EOS 1Ds MKIII pa je Extreme IV le pametno izbrati.

 


Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com