Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Olympus E-410 / Test

Avtor:Matjaž Intihar
16.07.2007 20:56

 

Kakovost fotografije v praksi

Olympus je namesto CCD tipala proizvajalca kodak, sedaj povzel tipalo NMOS proizvajalca Matsushita. Sam zapis je z lepimi zasičenimi barvami, dobrim kontrastom in ni potrebe po večjem vplivu na dodatni popravek slike. Prav presenečen sem bil nad odličnim zapisom v tonskih vrednostih in predvsem pravilnem kontrastu med različnimi barvami, ki posledično pokaže našemu očesu tudi odlično ostrino. Olympus inženirjem je uspelo nekaj, kar je bi sedaj domena kompaktnih kamer (všečne tonske vrednosti), iz manjših točk doseči malo šuma (kar je sedaj uspevala samo Canon inženirjem) in doseči, da je zaradi dobre obdelave slike JPEG datoteka izredno všečnega videza. Res, da kasneje v samo dodatno obdelavo ne moremo več veliko posegati. Toda kot rečeno to je kamera za hobi fotografa, ki si želi samo to, da bodo fotografije iz kamere že takoj pokazale zakaj je kupil kamero DSLR. In če pogledam na kakovost slike iz tega pogleda, sem bil nad njo izredno presenečen. Olympus me s kamero E-410 že demantira v mojih zapisanih besedah, da je treba sliko iz kamer DSLR dodatno obdelati za njeno še višjo tehnično kakovost. Hobi fotograf je sedaj rešen računalnika in dodatnih obdelav. Res pa, da do določene meje svojih zahtev.
Datoteka posneta v najvišji SHQ kakovosti je zelo malo stisnjena saj nam nudi celih šest do osem MB. Konkurenčne kamere samo med dva in štiri MB. Zato bodite pozorni v kateri kakovosti zapisa imate nastavljeno kamero. Kadar želite najvišjo kakovost potem uporabite SHQ zapis. Če najvišje kakovosti slike ne potrebujete pa prenastavite kamero na HQ kakovost. Zapis bo za hobi fotografa še vedno kakovosten, na kartico pa boste lahko posneli vsaj še dva kratno količino fotk.

Kamera je le namenjena hobi fotografu in njeno kakovost tudi glejmo iz te smeri. Predvsem pa na kakovost slike lahko v veliki meri vpliva znanje fotografa in posledično pravilne nastavitve kamere, ter kakovost objektivov. Zato o kakovosti zapisa več ob prikazanih fotografijah. O katerih pa lahko še enkrat zapišem, da so me iz pogleda hobi fotografa močno presenetile v pozitivnem smislu. Odlična ostrina in tonske vrednosti, ki ne potrebujejo več dodatnega popravka preko računalniškega programa, neverjetno malo šuma in pa kljub ISO 1600 še vedno ohranjena ostrina. Predvsem pri umetni svetlobi pa sem imel edino zamero glede avtomatske korekture bele barve.


1/320sek., f/7.1, ISO 100, 150mm (na sliki štirje člani Foto kluba ljubljana, posneti na letošnji Foto Antiki)


1/320sek., f/7.1, ISO 100, 150mm (na sliki legenda slovenskega fotoreporterstva g.Edi Šelhaus)


1/200sek., f/5,6, ISO 100, 150mm


1/125sek., f/5, ISO 100, 40mm


1/250sek., f/8, ISO 100, 61mm


1/200sek., f/9, ISO 100, 150mm


1/200sek., f/8, ISO 100, 150mm


1/80sek., f/14, ISO 100, 48mm. Kamera je dovolj hitra za lovljenje in zajem hitro se premikajočih motivov.

 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com