Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Pentax K10D / Test

Avtor:Matjaž Intihar
06.01.2007 18:55
Stran:

 

 

Menu

 

 

 Z osnovnimi nastavitvami smo si hitro na ti. Da pa spoznamo C (lastne nastavitve) pa bo brez navodil ali pa dobrega poznavanja in predvsem razmišljanja kako naj funkcija deluje zelo težko spoznati pravo vrednost in zmožnost kamere.

 

 

Pentax K10D si zasluži podrobnejši pregled nastavitev v oknu MENU. Vklopimo ga z gumbom (MENU) na zgornjem levem delu kamere. Najprej se nam odpre okno s podatki za zajem slike (Rec. Mode), med nastavitvami pa se premikamo s štiri smernim gumbom. Na prvem mestu je izbira ločljivosti (10, 6, 2M točk). Sledi možnost izbire različnega stiskanja (kompresije) podatkov, z zvezdicami (tri je najmanjša kompresija, najvišja kakovost, ohrani se največ podatkov, datoteka je največja). Nato imamo že »staro« Pentax DSLR izbiro konvertiranja podatka z nevtralnimi toni ali poudarkom na večji zasičenosti, višjem kontrastu in ostrini. Kadar si ne želite dodatnih obdelav posnetka z računalniškim programom za obdelavo slike le izberite ta način obdelave podatkov iz tipala. V naslednjih treh nastavitvah pa si lahko sami izberete več ali manj zasičenosti tonskih vrednosti, elektronske ostrine in kontrasta. Sledi izbira shranjevanja podatkov v JPEG, RAW ali v RAW in JPEG načinu. Glede na to, da imamo na levi strani gumb za preklop na RAW+JPEG način, bo ta nastavitev manjkrat uporabna. Če preko te funkcije izberemo samo RAW način shranjevanja in nato pritisnemo RAW gumb na kameri, nam kamera začne shranjevati v RAW+JPEG načinu. Če pa preko MENU že izberemo RAW+JPEG pa se s pritiskom na gumb nastavitev ne spremeni. Mislim, da bi lahko v tem primeru lahko izkoristili možnost, da se premaknemo na samo JPEG zapis. Res pa je, da lahko fotograf med delovanje pozabi na način zapisa in bi misleč, da deluje v RAW+JPEG načinu bil lahko kasneje močno razočaran, ko je s pritiskom na gumb izničil nastavitev preko MENU.

 

 Tudi Pentax K10D nam omogoča hitro nastavitev in zajem in procesiranje nevtralnih tonov ali s poudarkom na višji zasičenosti tonskih vrednosti, kontrastu in elektronski ostrini. Če si ne želite dodatno obdelovati fotografij pred izpisom slik na tiskalnikih ali v fotolaboratorijih si izberite drugo možnost. Lahko pa s spodnjimi nastavitvami sami vplivate na zgoraj omenjene korekture. Če ste že lastnik K10D in želite od vaše fotografije več, se z nastavitvami poigrajte in spoznajte katere vrednosti so za vaš pogled na fotografijo najboljše. Če pa sliko znate obdelovati z računalniškimi programi za obdelavo slik, pa si izberite možnost nevtralnega zajema. Kasneje boste lahko še bolj kakovostno obdelali fotografijo.

 

 

 Pentax K10D nam omogoča shraniti sliko v JPEG, RAW, RAW+JPEG načinu. Obenem imamo možnost izbrati RAW zapis v lastnem Pentax "PEF" zapisu ali Adobe "DNG" zapisu, ki želi postati nek standardni RAW zapis za vse proizvajalce kamer. Zaenkrat jim to še ne uspeva.  

 

 

 Pentax K10D nam ne omogoča samo klasičnega Bracketing načina zajema. Preko MENU lahko izbiramo še dodatne "elektronske" možnosti. V tem načinu pa ni potrebno narediti več posnetkov (3 ali 5). Kamera sama pri procesu obdelave posnetka posname še dve dodatni sliki s korekturami. Delujemo lahko tudi z večimi posnetki v sekundi in kamera nam bo vse procesirala v dodatnih nastavljenih korekturah.

 

 

S Pentax K10D lahko delujemo tudi z večkratno ekspozicijo. Določimo lahko tudi avtomatsko EV korekturo, da bo končni posnetek kakovostneje osvetljen. Fotografiranje z večkratno ekspozicijo pa ni tako enostaven kot si mogoče zamišljate. Kakovosten posnetek, ki nam ne pokaže takoj napak mora biti dobro naštudiran in izveden. Drugače je preko kakšnega portreta hitro zarisana kakšna veja ali palica.  

 

Naslednja nastavitev nam omogoča zapis v lastnem Pentax PEF formatu ali Adobe DNG formatu. Tudi »bracketing« nastavitve lahko izbiramo v širši možnosti, kot samo različne EV osvetlitve. V funkciji »Extended Bracketing« imamo še dodatne možnosti elektronskega popravka in zapisa več posnetkov v načinu WB, saturacije, ostrine (elektronska) in kontrasta. Torej lahko več zaporednih posnetkov zapišemo tudi v teh nastavitvah in ne samo z recimo korekturo EV. Vendar pa nam v tem primeru že zadostuje samo en posnetek, kamera pa sama na pomnilno kartico zapiše tri posnetke z različno obdelavo podatkov. Kameri lahko določimo tudi možnost zajema večih posnetkov (sliko na sliko, 2 do 9 posnetkov).

 

 

V zadnjem oknu pa lahko nastavimo katere nastavitve želimo da so zaklenjene in so pri ponovnem vklopu kamere ponovno uporabljene.

 

 

Drugo glavno okno (PlaybackMenu) v MENU je namenjeno predogledu fotografij po posnetku ali tistih že shranjenih na kartici.

V prvi nastavitvi (Playback display) lahko izberemo vklop/izklop funkcije prikaza presvetljenih ali pretemnih delov na sliki pri že zapisanih slikah na kartici. Funkcija nam pride zelo prav, ko smo zaradi različne moči zunanje svetlobe, ki močno vpliva na pregled posnetka v dilemi glede pravilne ekspozicije. Sledi nastavitev (Instant Review) preko katere nastavimo čas prikaza slike na zaslonu takoj po posnetku (1, 3, 5sek, Off), Vklopimo ali izklopimo prikaz histograma ob sliki, oziroma v zadnji nastavitvi (Bright/Dark area) prikaz preosvetljenih ali pretemnih delov na sliki.

 

V tem oknu nastavimo, katere informacije želimo videti po zajemu ob posnetku.  

 

 

Okno z možnostjo korekcij že posnetih fotografij. 

 

Tretja nastavitev nam omogoča vklop/izklop funkcij Histogram in Bright/Dark area, ko smo preko gumba ON/OFF naredili testni posnetek. Naslednja funkcija (Digital Filter) nam v predogledu slike omogoča spremebo slike v ČB (tudi z možnostjo RGB separacije), Sepia ton, spremembo v druge osnovne tonske vrednosti (RMCBGY), mehčanje slike (Soft), širjenje/ožanje slike, posvetlitev/temnitev slike. Zelo uporabna možnost je tudi ta, da korekture lahko shranimo in tako imamo poleg originalnega posnetka na kartici že korigirano fotografijo. Zadnja funkcija pa je trajanje prikaza slike pri prikazu vseh slik na pomnilni kartici (Slideshow), oziroma vklop ponavljanja predstavitve.

 

Tretje okno SetUp v katerem predvsem nastavljamo osnovno delovanje kamere. 

 

 

Preko gumbov na kameri, v MENU in oknu Fn. nastavimo željene funkcije. V tretjem oknu "SetUp" preko nastavitve USER jih potrdimo in že imamo shranjene nastavitve, pod katerimi delujemo če na nastavitvenem gumbu za programe (na zgornji strani kamere) izberemo USER nastavitev.

 

  

Če imamo v dodatnem držalu še dodatno baterijo, lahko izbiramo s katero naj kamera deluje, oziroma, ko ena baterija izgubi energijo izbor preklopa prepustimo avtomatiki. 

 

 

Preko funkcije "Dust Removal" lahko z gumbom OK vklopimo tresenje tipala in s tem omogočimo, da manj lepljivi prašni delci odpadejo iz tipala. Z drugo funkcijo "Start-up action" vklopimo ali izklopimo tresenje tipala ob vklopu kamere.

 

 

Sistem čiščenja prahu iz tipala ni popolen. Zato imamo še vedno možnost vklopiti funkcijo "sensor Cleaning". Dvigne se zrcalo, odpre zaklop, ki je odprt toliko časa, dokler kamere z gumbom OFF ne izklopimo. V tem času pa lahko s posebnimi čopiči očistimo tipalo večjih delcev prahu. 

 

 

Funkcija, ki nam omogoča povrniti se v tovarniško nastvaljene osnovne nastavitve. S tem izgubimo tudi naše USER nastvitve. 

 

 

Tretje okno v MENU omogoča formatiranje kartice, nastavitev datuma, časa, jezika, vklop izklop zvoka, osvetlitev zaslona (+/-7), prenos slike na PC ali preko PictBridge protokola, izklop/vklop delovanja kamere, čas prikaza okna MENU...

Nekaj nastavitev pa je treba posebej izpostaviti. Kot prva je nastavitev USER. Pod njo je shranjena trenutna nastavitev vseh funkcij na kameri. In če želimo jih lahko s pritiskom na OK gumb prenesemo pod našo »USER« nastavitev, ki jo nastavimo z gornjim levim gumbom za izbiro načina zajema motiva.

Druga zanimivost je, da lahko mapo v katero shranjujete fotografije poimenujete tudi po datumu. Tretja je izbira omogoča preklop na eno izmed dveh baterij ob uporabi dodatnega držala.

Kamera nam omogoča stresenje prahu iz tipala. V funkciji Dust Removal lahko izvršimo funkcijo tresenja (Dust Removal), oziroma vklopimo/izklopimo funkcijo tresenja tipala pri vsakem vklopu kamere.

Sledi funkcija (Sensor Cleaning) preko katere dvignemo zrcalo in odpremo zaklop, ročno očistimo tipalo (članek o čiščenju tipala) in kamera šele po izklopu preko gumba OFF zapre zaklop. V tem načinu čiščenja pa bodite pozorni, da je baterija dovolj napolnjena z energijo.

Zadnja funkcija pa je Reset, ki nam omogoči, da se lahko kadarkoli povrnemo v povsem »prve« lastne nastavitve kamere. S to funkcijo pa izgubimo tudi vse naše nastavitve, ki smo si jih shranili pod funkcijo USER.

 

Četrto okno (C) je tudi polno (32) posebnih nastavitev. Seveda, če jih želimo. Prva funkcija »Setting« nam omogoči da nastavitve pod to funkcijo uporabimo (vklopimo) ali ne. Tako že pod to funkcijo lahko upravljamo s kamero pod njenimi lastnimi nastavitvami ali pa po vklopu funkcije »Setting« delujemo pod našimi lastnimi nastavitvami. Ker jih je cela kopica in so vse razložene tudi v navodilih, bom tu opisal samo tiste glavne (v večini nove), ki znajo marsikateremu uporabniku priti prav.

Preko »Program line« kameri lahko določimo naj izbira nastavitve, ki so tem bolj primerne za normalne motive (Normal), s prioriteto na kratkih časih, ko želimo zajeti hitro gibajoče motive (Hi Speed), s poudarkom na večji globinski ostrini (Depth), kamera nam bo izbirala bolj zaprte zaslonke in novo zanimivost (MTF), ko kamera izbira nastavitve, predvsem zaslonko, ki je najbolj primerna za določeni objektiv in njegove karakteristike, ki nudijo najvišjo kakovost zapisa.

 

Če z funkcijami trenutno ne želimo delovati, jih lahko enostavno izklopimo in ko je treba zopet vklopimo.

 

 

Kameri lahko določimo kako naj nastavlja parametre časa in zaslonke, oziroma kateri vrednosti daje večjo veljavo. 

   

 

Za pregled globinske ostrine preko iskala izberemo prvo možnost. Za predogled posnetka brez da se ta zapiše na pomnilno kartico na TFT zaslonu pa drugo.

 

 

Testni posnetek lahko tudi korigiramo. Preko gumba Fn. izberemo možnost WB in korigiramo tonski zapis (štih). Ko smo sliko popravili na nam všečne vrednosti, jih preko gumba OK izberemo in naredimo "pravi" posnetek.

  

 

 

Preko »ISO warning« v nastavitvi ISO, preko Fn. gumba vidimo višje od izbranih obarvane številke z rumeno barvo.

 

»Auto EV Compesation« nam omogoča (on/off) korekturo nastavljene nastavitve. Če naprimer v Tv programu nastavimo čas osvetlitve 1/180sek. in nam tudi najbolj odprta zaslonka ne omogoča zajeti pod temi nastavitvami pravilno osvetlitev, lahko kamera izbere sama (on) novo nastavitev, recimo 1/20sek.

 

»AF Button Function« določa delovanje AF gumbu na zadnjem delu kamere. Z njim lahko ostrimo, oziroma v drugi funkciji s pritiskom na gumb izklopimo AF in lahko ročno MF popravimo avtomatsko izostritev.

 

»AF by Press Halfway« omogoči izklop ostrenja preko gumba za proženje in ostrenje deluje samo preko AF (če ga nimamo v zgornji funkciji »AF Button Function« izklopljenega).

 

Če uporabljate daljinski prožilec bodite pozorni na funkcijo »AF in remote control«. Preko te funkcije lahko vklopite ali izklopite ostrenje, ko prožite preko daljinskega prožilca.

 

 

Preko nastavitev e-dial... imamo možnost nastaviti funkcijo gumbov in izbiro nastavitev.

 

 

Vsak fotograf ima svoje želje kateri gumb naj mu omogoča nastavitev določenih funkcij. Pentax K10D nam nudi veliko lastne izbire.

 

 

Preko nastavitev »e-dial P, Sv, Tv, Av« lahko nastavljate delovanje obeh vrtljivih nastavitvenih gumbov.

 

»Green Button in Manual« funkcija nam v M ročni izbiri zaslonke in časa omogoča hitro nastavitev osvetlitev kot nam jo predvideva možnost P, Av ali Tv. Če smo recimo nastavili zaslonko 11 in 1/1000sek. in je premalo svetlobe, nam funkcija popravi nastavitev na vrednosti kot bi delovali v P, ali pa pod vklopljeno Av zaslonko nastavi glede na izbrani čas. S to funkcijo je tudi delovanje pod M nastavitvijo prijaznejše, predvsem pa hitrejše. Hitro se približamo »normalni« vrednosti, kot nam jo izbere merjenje svetlobe, v naslednjem trenutku pa že lahko opravimo korekturo v +/-EV.

 

Izbira načina zajema, ko pritisnemo gumb RAW na prednji strani kamere.

 

 

»One-touch RAW+JPEG« funkcija nam omogoča da preko izbire RAW+JPEG načina z gumbom na kameri delujemo samo z enim posnetkom (One time) in se nato kamera povrne v nastavitev pod MENU, recimo JPEG ali samo RAW, ali pa po pritisku gumba kamera vseskozi do ponovnega pritiska deluje v RAW+JPEG načinu.

 

»Illuminate LCD panel« nam omogoča, da vklopimo ali izklopimo možnost osvetlitve LCD zaslona preko gumba na zadnji strani kamere.

 

»Release when Charging« nam omogoči ali izklopi možnost zajeti posnetek medtem ko se bliskavica še polni.

Gumb On/Off za vklop/izklop kamere ima še tretjo funkcijo, predogled posnetka. Če preko »Preview method« nastavimo »Optical Preview« bomo skozi iskalo kontrolirali globinsko ostrino. Če izberemo »Digital Preview« pa naredimo testni posnetek, ki se ne zapiše na pomnilno kartico ampak ga vidimo samo na zaslonu. Zanimivost je tudi ta, da po zajemu testnega posnetka lahko pritisnemo gumb Fn in spreminjamo WB. Če želimo lahko opravimo korekturo (vidimo spremembo na zaslonu) in naredimo nov testni posnetek ali pa pravega.

 

»Recordable Image No.« nam omogoči, da na LCD zaslonu ali v iskalu ne vidimo samo še možnega števila posnetkov za spomin naše kartice pod trenutnimi nastavitvami. Pod nastavitvijo »Rcd img no. (cont)« pa po polovičnem pritisku na prožilec tudi vidimo število možnih posnetkov v seriji do zapolnitve notranjega spomina.

 

»Initial zoom display« nam določi pri predogledu slike prvo povečavo v nastavljeni vrednosti od 1,2 do 16X.

 

»Using aperture ring« nam onemogoči ali omogoči fotografirati tudi kadar pri starejših objektivih nimamo na obroču za zaslonko nimamo nastavljeno vrednost na A (avtomatika).

 

Vse nastavitve pa lahko tudi hitro prenastavimo na tovarniško lastne možnosti.

 

 

Zadnja funkcija pa je »Reset Custum Function« preko katere izbrišemo vse naše nastavitve in se povrnemo na osnovne določene od proizvajalca.

 

»Custum Setting« nastavitve nam omogočajo res veliko dodatnih možnosti zajema slike. Koliko jih pa fotograf izkoristi ali so potrebne pa po določenem času spozna vsak uporabnik sam.

 

 

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com