Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Nikon D800e (D800) - "KAPO DOL" / Test e-Fotografija

Avtor:Matjaž Intihar
22.09.2012 17:43
Stran:

Nikon D800e (mnenje po vsakodnevni mesečni uporabi)

Kamera je bila vedno in povsod z menoj. Fotografiranje, nošenje, vožnja po nič kaj prijaznem terenu, le spat nisem šel z njo. V enem mesecu sem posnel nekaj tisoč fotografij (samo na Aljski z njo preko 3000) in jo dodobra spoznal.
Ob držanju kamere v roki, na prste niti pomislil nisem več. Preveč so me navduševali motivi, da bi me kaj motilo. Kamero sem prijel v roke, naredil nekaj posnetkov in jo imel do naslednjih na rami, ali odloženo v avtu. Zato moj prvi zapis o D800, glede velikosti držala še vedno drži, točno v svojem smislu. »Pomembno za tiste, ki kamero stalno in dlje časa držijo v roki, ker hočejo biti v vsakem trenutku pripravljeni na posnetek«.
Glede na to, da zaradi preizkusov vedno uporabljam drug model kamere, sem se vseeno hitro spomnil Nikon lastnosti in spet navadil gumbov, nastavitev, menija. Tisti, ki ste stalni uporabniki Nikon kamer si boste z njo še lažje na ti.
Iskalo je veliko, svetlo (kamere brez bliskavice kot D4, s prizmo zaradi njene večje velikosti še boljše), kontrola ostrenja je dobra. Zaslon je z odlično ločljivostjo in dobro vidnimi informacijami. Bral sem več pripomb glede na prikazane barve na zaslonu. Ne vem, nisem opazil kakšnih nepravilnosti. Oziroma sam v praktičnem delu niti ne dam tolikšen poudarek na to. Pri pregledu slike na fotografiji me predvsem zanima pravilnost osvetlitve, da nisem premočno zgrešil. Barve se da kasneje v računalniškem programu vedno popraviti, zato se v tem elementu ne zanašam na "mali" zaslon.
Sam sem poleg gripa, še malo tečen glede hitrosti zajema. Nikon D800e omogoča štiri posnetke v sekundi (FX) in pet v DX formatu. Ve se, da njen namen ni v prvi vrsti športna ali reporterska fotografija in še dobro, da pri tolikšnem številu točk sploh zmore tako hitrost. Zato poskrbi novi Expeed III procesor. Toda vseeno mi je bila predvsem zaradi moje lenobe, v določenih željah prepočasna. Včasih se mi je v močno kontrastih motivih zaželelo narediti več zaporednih posnetkov iz roke. Ponavadi naredim »bracketing« treh posnetkov. In kot sem že zapisal, sem len. Zato ne vzamem stojala in zaporedne posnetke z različno korekturo naredim kar iz roke. Da ne streseš preveč, je hitrejša kamera lahko bolj dobrodošla. Čeprav ja, se bom poboljšal in drugič vzel stojalo ven iz avta!
V vsem ostalem pa ni dileme. Niti ne bom preveč pipetkal, seciral in delal mikro analiz kakovosti slike. Fotografija iz fotokamere Nikon D800e je vrhunska in takih odlično zapisanih drobnih detajlov v kamerah DSLR še nisem zasledil. Mogoče je Sigma SD s Foveon tipalom bila blizu, a le pri 100 ISO. Pri kameri s katero sem bil glede kakovosti fotografije tudi izredno zadovoljen Nikon D3x in njegovem visoko ločljivem tipalu, sem še pazil, da nisem uporabil več kot ISO 400. Z Nikon D800e je kljub krepko večji gostoti točk, opazno višja kakovost slike. V bistvu sem bil močno presenečen nad kakovostjo slike v visoki občutljivosti. Sprva le te v taki meri nikakor nisem pričakoval. Seveda, tudi pri Nikon D800e velja, da je pri nižjem ISO najvišja kakovost slike. Toda, kje je zdaj ločnica kakovosti za vaš pogled na kakovost? Njo si boste izbrali sami, kajti izbira sedaj obstaja. D3x z visoko ločljivostjo je imel pri ISO 400 že na hiter pogled opazno slabšo kakovost. D700 je imela dober zapis tudi pri ISO 1600, toda zaradi premalo točk se je pri interpolaciji opazilo, da manjkajo detajli v zapisu. So motivi, kjer je bolje močno dvigniti ISO. Bolj pomembno je, ne stresti sliko, kot pa imeti posneto z nižjo občutljivostjo in jo imeti neostro, streseno. Zame osebno je pri Nikon D800/D800e, ISO 1600 tako uporaben, da se do te občutljivosti niti ne sprašujem glede zapisa barv in ostrine. V "pipetkarski" primerjavi med ISO 100 in ISO 800 se opazi, da se hitreje izgubijo detajli v svetlosti. Toda v obdelavi za internet, tisk, povečave na papirju tega ne boste opazili.
Glede višje občutljivosti in kakovosti slike, sem podal svoje mnenje že pri preizkusu kamere Nikon D3200 / e-Fotografija test.


Tako gre: »Seveda bom v testih fotokamer še ocenjeval tehnično kakovost slike. Vendar me v praksi pri novejših fotokamerah DSLR, ta tema ne zanima več. Ob izbiri fotokamere se bom osredotočil na podlagi zahtev po namenu fotografiranja, kot hitrost delovanja, dodatne opreme, objektivov... Amen!«
Na Aljaski sem se tega "pravila" že držal, saj mi je bilo v večini primerov vseeno ali sem v roke vzel D3200 ali D800e. Bolj je bilo odvisno kateri objektiv je bil na kateri kameri.

 

Stran:
 

Komentarji

 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com